5×5 popáté: Se Slezskou do světa

24.11.2020

Čtyři kontinenty, přes 42 zemí, desítky zajímavých univerzitních měst a lokalit. Studovat a pracovat na Slezské znamená mít blízko do světa, ať už pro pracovní a studijní pobyty a stáže, nebo spolupráci. Které z lokalit mají příchuť výjimečnosti?

La Paz: nejdál od domova

Bolivijský La Paz je vzdušnou čarou přes 11 tisíc kilometrů daleko. Právě tam najdete soukromou Universidad San Francisco de Asís, s níž má Slezská čerstvě domluvenou spolupráci od roku 2019, a to jak v oblasti studentských mobilit, tak v oblasti pedagogické a tvůrčí. Bolívie není jen daleko, ale taky vysoko. Téměř třímilionové město La Paz je v bezmála 4000 m. n. m. nejvýše položeným administrativním městem na světě. Není třeba se bát, na nemoci z výšek servírují v místních restauracích lístky koky. Bolívie je jedna ze dvou jihoamerických vnitrozemských zemí, ale oceán vám tady asi chybět nebude. Mají tady třeba říční delfíny, piraně, ale taky obrovskou slanou poušť Salar de Uyuni, největší přírodní zrcadlo na světě. Taky se tady dobře a levně najíte, hlavně když budete umět španělsky, nebo některý další z 35 úředních jazyků.

Tokio: opravdová metropole

Jestli se vyžíváte v ruchu velkoměsta, moc lepších míst na světě nenajdete. Tokio má bez aglomerace přes 12 milionů obyvatel, v součtu s aglomerací 38 milionů, a je proto považováno za největší město na světě. Obyvatel Tokia navíc stále přibývá a podle prognóz to bude dál pokračovat. Slezská univerzita a Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné spolupracují s místní J. F. Oberlin University, která byla založena v roce 1921 a studuje zde na 10 tisíc studentů. Součástí spolupráce OPF je reciproční výměna studentů, kdy do Japonska každoročně vyjíždí 1 či 2 studenti. Pedagogoickou aktivitu zajišťoval dlouhodobý partner profesor Keiki Fujita, který pravidelně vedl pro katedru managementu výuku pro navazující magisterské studenty a studenty doktorského studia a aktivně se podílel na mezinárodních konferencích realizovaných fakultou.

Ratiboř a Žilina: doslova za humny

Do Ratiboře je to z Opavy i Karviné co by kamenem, lehce přes 30, respektive 40 kilometrů. Blízkost ale spolupráci prospívá, což se dá tvrdit i o ratibořské Państwowe Wyższe Szkołe Zawodowe, s níž Slezská spolupracuje nejen na úrovni rektorátu, ale kam lze prostřednictvím Fakulty veřejných politik vyrazit na studijní pobyt. Být na Erasmu za humny a zkusit si to „v malém“ může mít své výhody. Třeba že se domluvíte, nebo že kultura našich sousedských zemí je nám přirozeně nejbližší. Což platí také o Žilinské univerzitě v Žilině, s níž spolupracují všechny univerzitní fakulty a ústavy a kde si studijní pobyt můžete také vyzkoušet.

Oxford: nejstarší a nejvěhlasnější

Potrpíte-li si na historii a prestiž a cítíte se na to, pak jedině Oxford. Univerzita v Oxfordu je jednou z nejstarších a neprestižnějších univerzit na světě. Má s ní navázané vztahy Filozoficko-přírodovědecká fakulta, přes kterou je možné uskutečnit v Oxfordu pedagogickou mobilitu. Abyste věděli, do čeho jdete… Rok založení: 1096. Studovalo tady 8 panovníků, 47 držitelů Nobelovy ceny, 26 premiérů Spojeného království, nejméně 30 prezidentů a premiérů zemí světa, 12 svatých, 89 arcibiskupů a 18 kardinálů. Nebo taky Oskar Wilde, J.R.R. Tolkien a Hugh Grant. Je to aktuální jednička světového univerzitního žebříčku THE a čtyřka na QS. Už jen zmínka o Oxfordu vynese vaše CV do nebes.

Norsko, Island nebo Uzbekistán: exotika

Hledáte něco opravdu výjimečného? Norské město Tromsø je známé jako brána k Severnímu pólu. Leží vzdušnou čarou něco přes 300 km severně nad polárním kruhem. Přesto první známky jeho osídlení sahají až do dob před 9 000 lety. Líbilo by se Vám studovat matematiku v kulisách města, jehož střed je vystavěn z dřevěných domů z 18. a 19. století?

Pro pracovní spolupráci nebo studijní pobyt si můžete vybrat z českého pohledu i další opravdové perly. Mezi nimi například University of Iceland, která sídlí v Reykjavíku. Studujete-li Filozoficko-přírodovědeckou fakultu, můžete se na Island vydat na studijní pobyt. K návštěvě do země gejzírů a elfů není potřeba dvakrát zvát, snad jen zmínka o univerzitě, která byla založena v roce 1911 a na jejích pětadvaceti fakultách studuje přes 13 tisíc studentů.

Lákal by Vás víc třeba Uzbekistán? National University of Uzbekistan situovaná v Taškentu je nestarší středoasijskou vysokou školou. Uzbecké stopy na Slezské vedou na Fyzikální ústav, prostřednictvím něhož tam můžete na studium vycestovat. Jestli tak učiníte, stanete na úpatí Pamíro-Alaje a na dohled Aralskému jezeru.

Kontakty

Slezská univerzita logo
© Designed by BeePartner