5×5 podruhé: Netušené zajímavosti o Slezské

19.10.2020

I když na Slezské učíte, studujete, nebo ji třeba jen občas máte v hledáčku, toto jste o univerzitě možná nevěděli, a ani vědět nemohli. Podívejte se na 5 netušených zajímavostí v dalším dílu seriálu 5×5 nej o Slezské.

25000+

Naštěstí to není průměrná mzda univerzitních zaměstnanců, ale číselné vyjádření početné komunity lidí Slezské univerzity. Slezskou od jejího založení v roce 1991 absolvovalo přes 20 000 lidí, jen letos přibylo dalších 858 absolventů. Na univerzitě studuje téměř 5900 studentů, z toho přes 1550 čerstvě zapsaných do akademického roku 2020/2021. A máme více než 630 zaměstnanců. Není nás málo, naopak, je nás hodně. A nejlepší je, že se komunita Slezské každoročně rozrůstá.

Máme přesah do celého světa

Máme partnerské smlouvy a spolupracujeme se 152 univerzitami v 42 zemích světa. A blízko do světa mají i naši studenti. Mohou si vybírat ze studijních pobytů na 123 univerzitách ve 105 městech 28 zemí. Kde konkrétně? Třeba v 10 městech v Itálii a Německu, 7 ve Španělsku a na 5 tureckých univerzitách. Nebo je libo uzbecký Taškent, norské Tromsø nebo Rethymnon na Krétě? V nabídce studijních pobytů nechybí naši nejbližší sousedi – univerzity v 9 slovenských a 17 polských městech.

Učíme v Táboře a Trutnově

Slezská univerzita je sice silně zakořeněná ve svém regionu, ale svá pracoviště má taky v Jihočeském a Královehradeckém kraji. V centrech celoživotního vzdělávání v Táboře a Trutnově se vyučuje studijní obor Sociální patologie a prevence, navazující magisterský obor Veřejná správa a sociální politika a nově zde probíhá pedagogické studium speciální pedagogiky pro kvalifikované učitele, vše pod záštitou Fakulty veřejných politik.

Praxe a práce především

Co přesně znamená, když říkáme, že jsme profesně zaměřená univerzita? Spolupracujeme s téměř 600 organizacemi, institucemi a zaměstnavateli, s nimiž máme smlouvy o praxi a kam směřujeme naše studenty. V nabídce studijních programů mají ty profesní své nezastupitelné místo a směle také připravujeme akreditace nových, profesně zaměřených studijních programů.

Za vším stojí lidé

Úspěch stojí a padá s lidmi. Motivovat k rozvoji nejen své studenty, ale také pedagogy a další zaměstnance je jedním z prvořadých cílů Slezské univerzity. Proto své úspěšné studenty a zaměstnance nejen podporujeme, ale také oceňujeme. Za existenci Slezské univerzity jsme rozdali celkem 244 medailí (38 zlatých, 77 stříbrných, 103 bronzových a 26 medailí Silesia docta et culta), z toho vlastním zaměstnancům 155 (16 zlatých, 42 stříbrných, 90 bronzových, 7 Silesia docta et culta). Celkem 12 kolegů je také laureáty zvláštní Ceny rektora. Neméně pečlivě také sledujeme úspěchy členů naší vnitřní rodiny na mimouniverzitním poli. Jakkoli se jednotlivé míry dosažených úspěchů nedají poměřovat navzájem, prostý součet všech, o nichž víme, dosahuje od roku 1996 úctyhodného čísla 274!