5×5 poprvé: Aktivity Slezské s přesahem
09.10.2020
Co jste o Slezské univerzitě nevěděli, a přitom byste měli? Podívejte se na 5 aktivit, které přesahují běžný rámec univerzitního života.
Brain Fitness a Matematická pohotovost
Mozková posilovna je ojedinělý prostor, kde nejen žáci a studenti rozvíjejí své logické myšlení a asociace, deduktivní schopnosti, nalézají skryté souvislosti, spojení a vazby. A to v prostoru plném hlavolamů, deskových her, hádanek a tajuplných kódů. Trénovat mozek může být i zábava. Mozkovou posilovnu najdete na Beethovenově ulici v Opavě. Konají se tady rozličné přednášky, soutěže, workshopy a soustředění. A když se v číslech nebo myšlenkách ztratíte, můžete 2x do týdne navštívit Matematickou pohotovost, kde vám zcela zdarma pomohou s touto královskou disciplínou obnovit láskyplný vztah. Ale jak doporučují lékaři, nechoďte na pohotovost s dvoutýdenní zlomeninou! Ojedinělý projekt Brain Fitness vznikl z iniciativy Matematického ústavu Slezské univerzity ve spolupráci s Mendelovým gymnáziem v Opavě, za nemalého přispění majitele objektu, ve kterém Brain Fitness sídlí, Daniela Bahenského. Více se o Mozkové posilovně a Matematické pohotovosti dozvíte na http://www.bf.math.slu.cz/.
Unisféra a WHOO
Sférická projekce, instalovaná ve fakultní budově na Bezručově náměstí, je mnohem víc než jen běžným výukovým prostorem a planetáriem. I když je primárně určená pro studenty fyzikálních a astrofyzikálních oborů, má multioborové a taky multižánrové využití. Kromě promítání filmů a výuky dává prostor vlastní studentské tvorbě i experimentování s dalšími médii. Neméně zajímavý je projekt Whoo (White Hole Observatory Opava), neboli observatoř v kopuli hvězdárny přímo na fakultní budově, odkud můžete pozorovat planety i komety, galaxie i mlhoviny, hvězdokupy či jen chladný Měsíc nebo žhavé Slunce… Pokud zrovna neřádí covid, mohou se na pozorování nebe objednat i zájemci z řad široké veřejnosti. Více na http://whoo.slu.cz/ a http://unisfera.slu.cz/.
Business Gate
Brána do světa podnikání i jedinečné propojení odborného a kreativního potenciálu studentů Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity s potřebami firem v kraji. Tím vším je Business Gate. Nápad na jeho založení se zrodil při návštěvě univerzity ve finském Oulu a za tři roky od otevření v Karviné slaví úspěchy. Programem Academy, jehož účastníci si mohou během studia vyzkoušet práci na reálných zadáních firem, prošlo už 255 studentů. Díky programu Benefit proběhlo přes 100 vzdělávacích akcí a 75 konzultací zaměřených na podnikání, marketing nebo finanční gramotnost. Aktivity Business Gate však nejsou jen o šíření znalostí, ale také o vytváření komunity a podnikatelských partnerství. Podívejte se na http://www.businessgate.cz/.
Celoživotní vzdělávání a Univerzita třetího věku
Chuť po vědomostech není omezená věkem. Více než 90 kurzů celoživotního vzdělávání Slezské univerzity se v roce 2019 zúčastnilo přes 1200 zájemců. Kurzy navštěvují hlavně lidé, kteří chtějí rozvíjet svou kariéru a zdokonalovat své znalosti a dovednosti i při zaměstnání. Kurzy se tak zaměřují nejen na jazykové vzdělávání, pedagogiku nebo ekonomii, ale věnují se také IT dovednostem nebo praktickým oborům, jako je ošetřovatelství. Otevřeny jsou také seniorům pod názvem Univerzita třetího věku. Senioři se během jednoho až dvou semestrů nebo celých dvou let zlepšují v počítačové gramotnosti a jazycích, trénují paměť nebo fotografují a upravují fotky. Slezská nabízí také jedinečný mezinárodně uznávaný kurz Master of Business Administration, který rozvine vaše schopnosti manažera činit strategická rozhodnutí v oblasti managementu a marketingu, ekonomiky, financí a řízení lidských zdrojů. Více informací o kurzech na http://czv.slu.cz/.
Dobré vědět
Věděli jste, že v Chile sídlí obří síť astronomických observatoří na světě, kde se ověřují výsledky teoretické fyziky i ze Slezské univerzity? A v čem spočívá Dopplerův jev, jak jsme objevovali povrch Venuše nebo proč máme přestupné roky? Přes 11 000 diváků YouTube kanálu Dobré vědět to vědí. Studenti Jiří Dobrý a Jiří Malík pro ně s podporou Slezské univerzity pravidelně připravují zábavná videa popularizující tajemství fyziky a dalších přírodních věd (https://www.youtube.com/Dobrévědět). Svůj projekt rozjeli v roce 2018, natočili už 60 videí a do budoucna by rádi prozkoumali i další vědecké oblasti s univerzitou spojené, třeba archeologii nebo ekonomiku.